NE ARAMIŞTINIZ ?

Medya

23.10.2019

YATAĞAN TERMİK’TE MADEN TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş. ile Maden –İş Sendikası arasında devam eden toplu görüşmeler neticesinde anlaşma sağlanması üzerine,4 Ekim 2019 günü Toplu iş sözleşmesi imzalandı. Yeni dönem toplu iş sözleşmesi 01.01.2019-31.12.2020 dönemi için geçerli olacak.

Ankara da Türkiye  Maden İşçileri Sendikası Genel Merkezinde yapılan toplu iş sözleşmesi imza töreninde, Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş. işverenliği adına Termik Santraller Genel Koordinatörü Nurettin GÜNCÜ, İnsan Kaynakları Müdürü Tarık TOPÇUOĞLU ,  katılımcı Av. Meral ÖZTÜRK, Arif Yılmaz DURUCAN ve Ecem ÜNSAL  ile Maden İş Sendikası Genel Başkanı Nurettin AKÇUL, Genel Başkan Yardımcısı Şeref ZEYREK, Genel Sekreter Tamer KÜÇÜKGENCAY, Genel Mali Sekreter Zekeriya AYDIN, Genel Top İş Sözleşme ve Mevzuat Sekreteri Hasan Hüseyin GÜRBÜZ ve Yatağan Şube Başkanı Osman İLHAN ve Yönetim Kurulu üyeleri hazır bulundu.

Yatağan Maden – İş sendikası toplu iş sözleşmesi imza sonrası Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş. Termik Santraller Koordinatörü Nurettin GÜNCÜ,  sendikal konularda yürütülen olumlu işlerin yanı sıra Maden Direktörlüğünde ciddi bir iş kazası yaşanmamasının, yönetsel konuların hızlıca çözüm bulmasının bir ekip işi olduğunun önemini belirtti. Yeni Toplu iş sözleşmesinin motivasyonuyla daha verimli, daha üretken olacağına ilişkin hiç şüphe olmadığını ifade etti. İmzalanan toplu iş sözleşmesi ’nin işletmeye ve işçi arkadaşlarımıza hayırlı olmasını diledi.

Maden – İş Sendikası Genel Başkanı Nurettin AKÇUL ise,  Milli Servetimiz olan Madenler ekonomiye kazandırılmalıdır. Yatağan da kömürün tamamı Santrali beslemekte, önce insan ve çevre diyen bir anlayış ile Yatağan Termik Santralinde, Elektrik enerjisi üretilmektedir. Burada çalışan maden işçisi üyelerimizin 2019- 2020 yılı Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin masada anlayış içinde bitmesinden dolayı emeği geçen herkese teşekkür ediyorum dedi.

Genel TİS ve Mevzuat Sekreteri Hasan Hüseyin Gürbüz düşüncelerini şu şekilde ifade etti. Hasan Hüseyin Gürbüz Konuşmasında; Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş. ile yaklaşık 5 yıldır devam eden sendika ve işveren ilişkilerinden son derece memnun olduklarını, Yatağan Termik Yöneticilerinin ve Maden İşçilerinin bu zamana kadar gösterdikleri çalışmalarından dolayı teşekkürlerini iletti. Özelleştirme sürecinden sonra kendilerinin de işveren ve sendika ilişkilerinde özel sektörün gerçeklerini göz ardı etmediklerini, bunun en önemli nedeninin karşılıklı oluşan diyaloglardan sağlandığını aktardı. Yeni toplu iş sözleşmesinin herkese hayırlı olması temennisi ile konuşmasına son verdi.

            Türkiye Maden İşçileri Sendikası Yatağan ve Havalisi Şube Başkanı Osman İLHAN Ülke gerçekleri ve işyeri gerçeklerinin göz ardı edilmeden Toplu iş sözleşmesinin sonuçlanması, her iki taraf için sevindirici bir gelişmedir, bütün kesimlerin memnun olduğu çalışma ortamını birlikte sağlayacağız diyerek Toplu Sözleşmenin herkese hayırlı olmasını diledi.